Vad jag kan komma på finns det fyra olika lektyper (som spelas kompetetivt) varifrån du kan få idéer till din egen brew.
Den absolut durdligaste och mest brewvänliga är Nic-Fit, som finns i flera olika versioner. Alla bygger dock på ett BG-skal med , och en massa basic land (med legacymått). Utöver detta spelar man GSZ och div. tjocka gubbar.
12post är en lek som baseras på , , och för att rampa in i Emrakul, spelas oftast som UG, men finns även i monogrön version.
Nästa steg är alver, som är mer en kombolek än ren ramp, men vissa versioner spelar både GSZ och pact.
Sista lektypen är de som bygger på , och massa utilityland. Den mest populära just nu är R/G combo lands, men det finns även andra lekar som utnyttjar dessa kort. Kanske inte riktigt vad du letar efter, men Jag tror att och är bättre än .
Jag själv är notoriskt värdelös på att bygga egna lekar, så känner inte att jag kan bidra mer än såhär. Detta är iaf. strategier som fungerar på legacynivå, vilket jag inte tror att amulettleken från modern gör. Det finns helt enkelt mer brutna grejer man kan göra med de gamla korten
Hoppas du lyckas knåpa ihop en kul lek med korten du vill spela, länkar lite theSource-trådar för lekarna jag nämnt nedan:
nic fit
nic fit f.t 8post
12post
elves
lands
Uppdaterad: 12:48:46, 26/7 -16