Steamliner
MEDLEM MEDLEM | |
Grundstommen i SvenskaMagic utgörs av alla våra fina medlemmar.
|
@svm s. 7/9 -13
34 rubriker
538 svar
|
|
Malmö: Green Factions Modern Monday säsong 9.
22:02:04, 15/10 -19
|
|
Säsong 9 av Green Factions Modern Monday är här. Säsongen följer Throne of Eldraine-standard och avslutas med top-8 i samband med prereleasehelgen för Theros Beyond Death tredje helgen i januari. Samtliga resultat under säsongen räknas med flest fullpoängare under säsongen som första tiebreaker, flest tiopoängare som andra etc.
Vi spelar varje fyra rundor varje måndag med start klockan 18:00.
Plats: Green Faction, Rådmansgatan 5 i Malmö (vid station Triangeln).
Priser: Boosters för 3-1 eller bättre. Top 8 har boosterpriser samt gratisspel kommande säsong för vinnaren.
Tidigare mästare:
Säsong 1: Thomas Rosholm
Säsong 2: Thomas Rosholm
Säsong 3: John Mace
Säsong 4: Wilhelm Ovin
Säsong 5: Thomas Rosholm
Säsong 6: David Nilsson
Säsong 7: Jimmy Bengtsson
Säsong 8: Sverker Johansson
Slutstandings Green Factions Modern Monday säsong 9 efter omgång 13, 200113.
1 David Nilsson, 112 poäng (3 st 4-0)
2 Alexander Rosdahl, 111 poäng (4 st 4-0)
3 Eric Andersson, 93 poäng (1 st 4-0)
4 Liam Cehlin Norrman, 90 poäng (1 st 4-0)
5 August Bakran, 81 poäng (1 st 4-0)
6 Jimmy Bengtsson, 80 poäng (2 st 4-0)
7 Sverker Johansson, 78 poäng (1 st 4-0)
8 Daniel Serrano, 78 poäng (4 st 3-1, 4 st 2-2)
9 Lukas Tegnér, 75 poäng (4 st 3-1, 3 st 2-2)
10 Sebastian Farkas, 73 poäng
11 Danjel Eversköld, 69 poäng (3 st 3-1)
12 Johan Petersen, 67 poäng
13 Boris Starcevic, 64 poäng
14 Ulf Mellin, 61 poäng
15 George Lasisi, 61 poäng
16 Joakim Norman, 56 poäng (2 st 4-0)
17 Wilhelm Ovin, 54 poäng
18 Oscar Edlund, 45 poäng (1 st 4-0)
19 Timmy Tossavainen, 40 poäng
20 Olle Ekberg, 35 poäng (1 st 4-0)
21 Lars Jay Robert McMartin Rosenquist, 34 poäng
22 Steven Knudsen, 33 poäng (1 st 4-0)
23 John Wasmuth, 32 poäng
24 Kim Palm, 31 poäng
Linus Lexfors, 31 poäng
26 Niclas Eneberg, 30 poäng
27 Ola Roxendal, 27 poäng
28 Viktor Fridholm, 23 poäng
29 Stefan Stanisic, 21 poäng (1 st 4-0)
30 Hans-Kristian Knutsson, 21 poäng
31 Marcus Rosholm, 21 poäng
32 Thomas Rosholm, 19 poäng (1 st 4-0)
33 Braden League, 17 poäng
34 Nermin Pletilic, 16 poäng
35 Anton Nilsson, 10 poäng
36 Mahdi Hamzeh, 9 poäng
Mattias Malmborg, 9 poäng
Daniel Semcesen, 9, poäng
39 Erik Lindberg, 7 poäng
40 Kevin Gustavsson, 6 poäng
John Mace, 6 poäng
42 David Landin, 3 poäng
Markus Strandberg, 3 poäng
Tomas Gustafsson, 3 poäng
les Björklund, 3 poäng
Dick Svedenborg, 3 poäng
Max Viklund, 3 poäng
48 Max Zibner, 0 poäng
Linus Hasselgren, 0 poäng
Johan Skog, 0 poäng
Top-8 är avgjord!
Kvartsfinal:
Sverker Johansson (Mono-Green Stompy) besegrar Alexander Rosdahl ( Death’s Shadow)
Eric Andersson (Jeskai Control) besegrar Daniel Serrano (Amulet Titan)
Liam Cehlin Norrman (Simic Infect) besegrar August Bakran (Orzhov Eldrazi and Taxes)
David Nilsson (Simic Merfolk) besegrar Jimmy Bengtsson (-Eye Death’s Shadow)
Semi:
Sverker slår Eric
David slår Liam
Final:
Sverker vinner mot David
Uppdaterad: 08:02:50, 27/3 -20 |
|
|