Sveriges största community för Magic: The Gathering
0
FORUMET Start | Forumnytt | Sök | Regler | Privata bord  
Senast läst: 13:33:10, 13/1 -26. Läst 3832 gånger.
Filimon
63 rubriker, 301 svar
Medlem
Alingsås
@svm s. 7/8 -10
Wizards tar över commander 20:34:33, 30/9 -24
 
https://magic.wizards.com/en/news/announcements/on-the-future-of-commander

Vad tror vi om detta då? Sista spiken i kistan? Kommer fler saker bannas och un-bannas? Kommer formatet bli mer levande?
danols
35 rubriker, 132 svar
Medlem
Hovås
@svm s. 27/10 -11
Detta kommer dö..

Whatever. Köksbordsmagic rules!

Det kan ju såklart göra kaos med vissa priser om dem introducerar nya "format" med separata banlists till edh.

Men hur många spelar edh sanktionerat liksom?

Jag själv vägrar kategoriskt att spela med sol ring i mina lekar för jag tycker man kan ha i ett roligare kort istället. Spelar man för att vinna finns det andra format.

Personligen tycker jag min Orzhov-ravnica-only-tribal-theme är min roligaste edh lek, spells bara från set där storyn utspelar sig på Ravnica. Valfritt med länder för manans skull.

Dock tycker jag det kan va lite kul om wizards själva gör en lista med kort dem anser är si eller så bra.

Om dem rangordnar kort från tex "Casual" till "Competitive" så kan det kanske ge en bra fingervisning för folk hemma som sitter å e sura på varann för dem tycker dem andra spelar med för bra kort.

Konflikter om powerleveln på lekar är ju något som bla jag själv faktiskt upplevt tagit död på tidigare stabila edh-communities.

Men som alltid brukar ju kommunikation mellan spelare lösa det mesta, så länge som alla är överens om att antingen ha kul eller vinna.

Men ni som bara har kul när ni vinner?

Återigen, det finns andra format :)
 
"You are an asshole and you are only in it for the money" - Hört om mig på Casual-Draft vid GP London 2018.
MagicOfJesper
72 rubriker, 1076 svar
Admin
Redax
Moderator
Väktare
@svm s. 12/4 -14
Tro personligen inte det kommer påverka så mycket, i varje fall inte för casuel spelare, då i varje fall jag upplever folk är där för att ha roligt. Power level är ju alltid ett problem, och kanske framför allt att visa kort är ormligt dyra.

Om jag ser något så skulle jag vilja se ban på bra kort över en vis pris så man sliper racet för dyrast lek etc vilket är ett problem i visa format.
Uppdaterad: 21:38:04, 30/9 -24
winona2k
35 rubriker, 262 svar
Medlem
@svm s. 11/8 -22
Galet, undras om det var planerat.
Plague_Spitter
20 rubriker, 505 svar
Medlem
@svm s. 30/6 -10
Jag har full förståelse för att de inom The RC inte längre känner att de varken kan eller vill fortsätta efter den gångna veckan, men det är bedrövligt att det ska behöva ske på grund av att en del av communityt inte kan bete sig.

Jag kan bara hoppas att de som har begått brottsliga handlingar iom det här ställs inför rätta.
Discus
797 rubriker, 9649 svar
Huvudväktare
Redax
Moderator
Hedersmedlem
FSVM - Ledamot
Kickbacker
Norrköping
@svm s. 5/3 -04
Blir intressant att se ifall de själva inser att Sol Ring ska vara i deras nivå 4 och inte i nivå 1 som de satt den i med tanke på att de kommer fortsätta ha den i alla sina precon lekar.
 
Stay away from negative people, they have a problem for every solution!
FatMaximus
92 rubriker, 679 svar
Medlem
Helsingborg
@svm s. 9/1 -05
Personligen hoppas jag att formatet inte dör kanske, men i alla fall blir lite skadeskjutet. Tycker designen över hela spelet har blivit märkbart sämre sen de bestämde sig för att göra alla kort till Commanderkort.
Filimon
63 rubriker, 301 svar
Medlem
Alingsås
@svm s. 7/8 -10
Tror personligen det är både bra och dåligt. Hade det varit för 10 år sedan hade jag tyckt det bara var bra. Då hade jag rätt bra tillit till Wizards. Nu vet jag inte, dom mjölkar mycket och rider på allt som genererar pengar.

Uppskattar att de försöker introducera brackets för power level. Även om det blir skit så kommer vi ha en sanktionerat sätt att prata om power.

En del av mig vill ha mera bans så att formatet blir mer flytande medans en annan del av mig inte mäktar med att ur och byta kort i mina pissiga lekar bara för att de är bannade.
Spetaelsk
18 rubriker, 200 svar
Medlem
Båtskärsnäs
@svm s. 13/3 -10
Jag har alltid tyckt om EDH som format, men jag anser att formatet bara blivit sämre och sämre ju mer kort som printats med formatet i fokus. Det var mycket roligare att bygga EDH-lekar när man faktiskt behövde leta efter kort som skulle passa och göra sig bra i de specifika lekarna man byggde. Idag är har du en miljon olika commanders att välja mellan samt att du får själv avgöra var powernivån på din lek ska lägga sig genom att ta ett beslut om du ska ta med massor av kort som känns som "auto includes" i färgerna eller inte.

Jag tror mycket har att göra med att när formatet var nytt så kändes det som kitchen table magic, vilket jag anser är det bästa att spela med en liten grupp vänner på casual-nivå. EDH har bara blivit sämre ju mer WotC försökt tjäna pengar på det. Det är ju bara min åsikt, men.
Kingpin
14 rubriker, 403 svar
Medlem
@svm s. 23/11 -01
jag gillar formatet, önskar det fanns för 25 år sedan då vi var ett gäng som spelade där jag bor. Vi valde spela doomtrooper då det passade sig väldigt bra för casual spel med 4-6 spelare. Vad jag förstått så tar wotc över det på grund av hur illa folk betett sig sedan senaste ban mot dom som skött formatet.
Filimon
63 rubriker, 301 svar
Medlem
Alingsås
@svm s. 7/8 -10
Kingpin skrev 17:20, 1/10 -24 jag gillar formatet, önskar det fanns för 25 år sedan då vi var ett gäng som spelade där jag bor. Vi valde spela doomtrooper då det passade sig väldigt bra för casual spel med 4-6 spelare. Vad jag förstått så tar wotc över det på grund av hur illa folk betett sig sedan senaste ban mot dom som skött formatet.

Det är ju det skälet dom ger i alla fall. Får man vara lite konspiratorisk så har det nog planerats en överlämning ett tag. WoTC har inget att tjäna på att deras populäraste format inte är helt i deras händer. Tror skitstormen kring ban bara var ett bra sätt att göra den överlämningen. Det var nog oundvikligt att detta skulle ske. Annars tror jag överlämningen hade skett efter lanseringen av bracket-systemet för powerlevel. Då hade man haft en bra hook med "kolla wotc fixade det.här fina, lita på dom".

Eazter presenterar ett smakprov från sin guldvippade auktion Säljer lite överblivna OS kort

Skaffa VIP Guld till din auktion för att få chansen att visa upp din auktion här

Pikemen (EX) 5:- Buyout: 10:-

Elvish Archers (GD) 280:- Buyout: 300:-

Elvish Archers (EX) 340:- Buyout: 370:-

Ice Storm (FN) 700:- Buyout: 750:-

Ice Storm (EX) 750:- Buyout: 800:-

Earthquake (GD) 700:- Buyout: 750:-

Copy Artifact (GD) 2300:- Buyout: 2500:-

Plains (PR) 150:- Buyout: 175:-

Plains (GD) 175:- Buyout: 200:-

Plains (GD) 175:- Buyout: 200:-

Circle of Protection: Black (FN) 70:- Buyout: 80:-

Pikemen (EX) 5:- Buyout: 10:-

Pikemen (EX) 5:- Buyout: 10:-

Erhnam Djinn (GD) 2200:- Buyout: 2300:-

Morale (FN) 5:- Buyout: 10:-

Miracle Worker (FN) 5:- Buyout: 10:-

Miracle Worker (FN) 5:- Buyout: 10:-

Miracle Worker (FN) 5:- Buyout: 10:-

Miracle Worker (FN) 5:- Buyout: 10:-

Blood Moon (GD) 650:- Buyout: 700:-


BYT BORD TILL