Sök SvenskaMagic |
 |
Sök kort:
Sök medlem:
Sök stad:
|
Sök forumet:
Sök regelterm:
Sök lek:
|
|
|
Betalsätt på bizar
04:18:03, 5/3 -23
|
|
Jag skulle önska att det aldrig gick att skapa/godkänna en biz utan att de valda betalsätten ligger inlagda för bizen. Om man exempelvis valt att alla fyra betalsätten ska gälla, så måste Bankkonto, PayPal och Swsih vara inlagt (Krediter löses automatiskt).
Om vi tar bankkonto som enligt praxis är förifylld att betalas med så skulle man kunna få en textbox enligt nedanstående om att man ska fylla i kontonummer.

Markerar man att man vill ha betalning visa Swish ska en likadan box dyka upp för swish-nummer osv. Kanske även länka "ange dina bankuppgifter i dina inställningar" för att kunna fixa för framtiden, då det inte är lätt för Rookien att hitta till vart man fyller i uppgifterna (För dig som undrar så är det Profil - Inställningar).
Det gör alltså att om någon skickar en biz till dig som du försöker godkänna så ska du uppmanas att fylla i exempelvis Swish-nummer om hen markerat att hen vill betala via Swish. Har du inte Swish så ska du givetvis kunna ändra så att du inte tar emot betalning via Swish.
Det blir då givetvis samma sak när det gäller skapande av auktioner. Om du valt att ha Swish som betalalternativ så ska du inte kunna starta auktionen utan att ha med ett Swish-nummer.
Som en fotnot skulle jag iofs också gärna se att "Skickar först" och "Betalar porto" alltid hade förvalda alternativet att det är köparen som ska skicka först och betala porto.
Stay away from negative people, they have a problem for every solution! |
|
|
|