Steamliner
MEDLEM MEDLEM | |
Grundstommen i SvenskaMagic utgörs av alla våra fina medlemmar.
|
@svm s. 7/9 -13
34 rubriker
538 svar
|
|
Malmö: Green Factions Modern Monday Säsong 8
23:15:42, 10/8 -19
|
|
Säsong 8 av Green Factions Modern Monday är här. Säsongen följer Core 20-standard och avslutas med top-8 i samband med prereleasehelgen för Throne of Eldraine första helgen i oktober. Samtliga resultat under säsongen räknas med flest fullpoängare under säsongen som första tiebreaker, flest tiopoängare som andra etc.
Vi spelar varje fyra rundor varje måndag med start klockan 18:00.
Plats: Green Faction, Rådmansgatan 5 i Malmö (vid station Triangeln).
Priser: Boosters för 3-1 eller bättre. Top 8 har boosterpriser samt gratisspel kommande säsong för vinnaren.
Tidigare mästare:
Säsong 1: Thomas Rosholm
Säsong 2: Thomas Rosholm
Säsong 3: John Mace
Säsong 4: Wilhelm Ovin
Säsong 5: Thomas Rosholm
Säsong 6: David Nilsson
Säsong 7: Jimmy Bengtsson
Final standings Green Factions Modern Monday säsong 8 efter omgång 11, 190923.
1 Sverker Johansson, 84 poäng (2 st 4-0)
2 Lars Robert Jay McMartin-Rosenquist, 84 poäng (1 st 4-0)
3 Stefan Stanisic, 79 poäng
4 Danjel Eversköld, 76 poäng (1 st 4-0)
5 Erik Lindberg, 75 poäng (1 st 4-0)
6 Liam Cehlin Norrman, 72 poäng (1 st 4-0)
7 Alexander Rosdahl, 72 poäng
8 Nermin Pletilic, 70 poäng (4 st 3-1)
9 Wilhelm Ovin, 70 poäng (2 st 3-1)
10 Daniel Serrano, 66 poäng (1 st 4-0)
11 Jimmy Bengtsson, 64 poäng (1 st 4-0)
12 Ulf Mellin 63 poäng (3 st 4-0)
13 Eric Andersson, 60 poäng (1 st 4-0)
14 John Wasmuth, 58 poäng
15 Linus Lexfors, 53 poäng
Lukas Tegnér, 53 poäng
17 Sebastian Farkas, 52 poäng
18 Boris Starcevic, 51 poäng
19 Vincent Lindström, 48 poäng
20 Timmy Tossavainen, 46 poäng (1 st 4-0)
21 August Bakran, 45 poäng (2 st 4-0)
22 Thomas Rosholm, 42 poäng
Joakim Norman, 42 poäng
24 Olle Ekberg, 35 poäng
25 Steven Knudsen, 33 poäng (1 st 4-0)
26 Kim Palm, 33 poäng
27 Oscar Edlund, 27 poäng
Marcus Rosholm, 27 poäng
29 Mattias Malmborg, 24 poäng
30 Magnus Lantto, 21 poäng (1 st 4-0)
31 David Nilsson, 21 poäng
32 Hans-Kristian Knutsson, 18 poäng
Markus Prahl, 18 poäng
34 Max Zibner, 16 poäng
35 David Landin, 15 poäng
John Doe, 15 poäng
Carl-Henrik Kinhult, 15 poäng
Max Tangvald, 15 poäng
Peter Andersson, 15 poäng
40 Victor Holmqvist, 12 poäng
Wilhelm Johansson, 12 poäng
42 Charles Björklund, 9 poäng
Tomas Gustafsson, 9 poäng
Fredrik Wetterqvist, 9 poäng
Viktor Fridholm, 9 poäng
John Mace, 9 poäng
47 Johan Skog, 6 poäng
William Alvarez, 6 poäng
Johannes Dyplin, 6 poäng
Dick Svedenborg, 6 poäng
Rasmus Isdal, 6 poäng
Ibai Lihoreau, 6 poäng
53 Sebstian Wall, 4 poäng
Ola Roxendal, 4 poäng
55 André Nagy, 3 poäng
Fabian Sivnert, 3 poäng
Braden League, 3 poäng
Johan Magnusson, 3 poäng
Nicklas Eneberg, 3 poäng
60 Martin Eliasson, 1 poäng
Lorenthz Olsson, 1 poäng
62 William Meyer, 0 poäng
Christian Degirmenci, 0 poäng
Top-8 är avgjord!
Kvartsfinal:
Sverker Johansson besegrar Wilhelm Ovin (Wild Card för Erik Lindberg)
Liam Cehlin Norrman besegrar Lars Robert Jay McMartin Rosenqvist
Nermin Pletilic besegrar Stefan Stanisic
Danjel Eversköld besegrar Alexander Rosdahl
Semi:
Sverker slår Danjel
Liam slår Nermin
Final:
Sverker vinner mot Liam.
Uppdaterad: 10:59:02, 5/10 -19 |
|
|