Tror det som måste göras består av några olika steg:
1. Hitta allt material som krävs för att stödja nya korttyper - om det är nya manasymboler, kortbakgrunder eller vad det nu än är.
2. Klura ut hur gränssnittet för att skapa korten ska modifieras så att alla nya alternativ ryms inom det utan det blir alltför mysko och oförståerligt - ex hybridmana är det inte självklart hur man ska stödja då det idag ju är ett tecken per manasymbol som gäller (och tänk på att nya systemet måste vara bakåtkompatibelt med gammal data också på något vis)
3. Helt enkelt uppdatera renderingsmotorn så att datan från 2 kombineras med materialet från 1 till något som blir snyggt och bra
Vad jag minns är det steg 1 som är det mest tidskrävande, steg 2 som är det mest kluriga och steg 3 som egentligen ganska enkelt (så länge man kan PHP och förstår GD-biblioteket:
http://php.net/manual/en/book.image.php)
Steg 1 och 2 skulle ju i princip alla kunna hjälpa till med så att det slutgiltiga kodjobbet för den som nu gör det inte blir så stort (jag har dock ej tid så som Beakid säger får det bli någon annan) - ni skulle ju kunna lägga upp en tråd för varje eller så och hjälpa till med det material och de idéer ni hittar?
Manasymboler just nu kommer från ett teckensnitt vad jag minns - kortbakgrunder är bildfiler som laddas in från disk (gärna så högupplösta som möjligt)
Uppdaterad: 20:23:00, 10/2 -13