Sveriges största community för Magic: The Gathering
0
FORUMET Start | Forumnytt | Sök | Regler | Privata bord  
Senast läst: 16:22:40, 10/3 -26. Läst 1126 gånger.
Zarklon
26 rubriker, 255 svar
Medlem
Västerås
@svm s. 5/5 -10
Garruk i EDH 11:27:46, 15/10 -11
 
Kan man spela Garruk Relentless i en RUG EDH lek?
För som jag förstått det måste spellen vara i någon av commanderns färger, och garruk är ju grön fram till att han flippas då han blir grönsvart. Så min gissning är nej, men är det någon som kan göra ett förtydligande?
 
"Don't worry about the future. Or worry, but know that worrying is about as affective as trying to solve an algebra equation by chewing bubblegum."

"Jag kan varken sjunga eller spela, men jag gillar att göra det."
- Vladimir Putin
TharaThas
109 rubriker, 977 svar
Medlem
Norrköping
@svm s. 15/7 -10
Som det blivit föklarat för mig får du det inte då han är svart/grön, och man får endast ha defärger som generalen har.
 
Tharathas The Forgotten

Jag köper gärna din samling om du planerar att göra dig av med den.
Kontakta mig med ungefär vad den innehåller och hur mycket kort det är så får vi komma överens om ett pris.
Darknamed
71 rubriker, 354 svar
Medlem
Malmö
@svm s. 4/12 -10
Nej. du får inte ha garruk i en EDH lek som saknar Svart. då hans baksida är både Grön och svart vilket kan ses i den nya "Color Indicatorn" Vilket är den cirklen som finns innan ordet "Planeswalker" på baksidan.
 
Meh.. Ingen Image.. LAME
Gerrard
9 rubriker, 226 svar
Medlem
Malmö
@svm s. 17/11 -01
903.4c The back face of a double-faced card (see rule 711) is included when determining a card’s color identity.
 
Dumma regler om att inte få byta nick...


BYT BORD TILL