Sveriges största community för Magic: The Gathering
0
FORUMET Start | Forumnytt | Sök | Regler | Privata bord  
Senast läst: 23:44:30, 14/9 -26. Läst 9524 gånger.
feltan87
1 rubriker, 1 svar
Medlem
Uppsala
@svm s. 23/11 -10
Tid för godkännande av uppgifter 17:40:33, 13/9 -11
 
Hallå i stugan,
lite nyfiken på ungefär hur lång tid det brukar ta att få sina uppgifter godkända? Pratar vi månader, veckor eller dagar?
Tacksam för svar =)
Glazastik
84 rubriker, 2153 svar
Hedersmedlem
Moderator
Hisings backa
@svm s. 12/2 -11
Dagar skulle jag säga :D
 
Gonna catch 'em all!
Hoogard
682 rubriker, 15449 svar
Medlem
Mölndal
@svm s. 9/9 -02
Några dagar upp till en vecka är normal väntetid ...... tyvärr
Vi skulle givetvis önska att det gick snabbare.
 
Har ni tänkt på att kranvatten?
feltan87
1 rubriker, 1 svar
Medlem
Uppsala
@svm s. 23/11 -10
Jag tackar för infon!
Shamaatae
89 rubriker, 1185 svar
Medlem
Karlskrona
@svm s. 18/10 -11
Nu gick jag visserligen med i Senior. Men jag undrar lite vad det är som tar tid?? När pengarna kommit in borde det ju gå fort att skriva in uppgifterna i erat register?
pelle
1225 rubriker, 4041 svar
Redax
Judge L1
Uppsala
@svm s. 24/11 -01
Shamaatae skrev 16:17, 20/10 -11 Nu gick jag visserligen med i Senior. Men jag undrar lite vad det är som tar tid?? När pengarna kommit in borde det ju gå fort att skriva in uppgifterna i erat register?

Det som tar tid är att alla uppgifter ska kontrolleras så att de faktiskt stämmer. Det finns två anledningar till det, det ena är för säkerheten på Torget och den andra har att göra med att Sverok vill ha korrekt uppgifter när man söker bidrag.

Vi jobbar på att få fram ett automatiserat system för detta, men i dagsläget är det vi förtroendevalda, ideellt arbetande, som får ägna delar av vår fritid åt att manuellt kontrollera uppgifterna. Ibland kan livet utanför göra att det tar lite längre tid än annars och det är såklart synd.

Hoppas det ger lite insikt i varför det ibland tar en stund att få sitt medlemskap granskat.
 
"Trying is the first step towards failure"
-Homer Simpson

KAVU-mästare 2011.
Reamer
106 rubriker, 730 svar
Medlem
Kiruna
@svm s. 12/3 -07
Hej,
Snor tråden lite grann. Har en auktion som avslutas idag och min flickvän fick för sig att uppdatera mina uppgifter förra veckan; något jag hade tänkt göra efter att auktionen var över för att undvika just de problem som ändringar medför.
Skulle behöva komma åt auktionen, nämligen.
Om det inte går att fixa idag kommer jag samtidigt höra om det går att förlänga auktions-tiden en aning och hoppas att det löser sig fram tills dess.

 
I'd kill for a Nobel Peace Prize!

Forumbord för Halmstad med omnejd finnes. Kontakta mig för inbjudan om det låter intressant.
Uppdaterad: 12:54:41, 25/10 -11
Körtel
50 rubriker, 758 svar
Medlem
Malmö
@svm s. 15/2 -02
Jag har precis samma problem som Reamer. Vore tacksam om det gick att snabba på processen en aning.
 
The key to being awesome is to do awesome things at awesome times.
Hoogard
682 rubriker, 15449 svar
Medlem
Mölndal
@svm s. 9/9 -02
Alla vi som godkänner uppgifter har varit i BSK i helgen så det har tyvärr stått still en aning. Hoppas det kommer igång igen.

Tack för ert tålamod

mvh

Hoogard
 
Har ni tänkt på att kranvatten?
Xprez
40 rubriker, 137 svar
Medlem
Halmstad
@svm s. 24/10 -11
Ni får gärna godkänna mig nu.....är så sugen på att beställa lite kort
Xprez
Pastahman
43 rubriker, 190 svar
Medlem
Umeå
@svm s. 5/10 -11
Betalade in mig för över en vecka sen nu, har inte blivit godkänd än. :(
 
Se upp! Där flög en ko med stålhättekängor!
Hoogard
682 rubriker, 15449 svar
Medlem
Mölndal
@svm s. 9/9 -02
Pastahman skrev 22:51, 16/11 -11 Betalade in mig för över en vecka sen nu, har inte blivit godkänd än.

Stämmer, men vi har mottagit din betalning. Nu ska dina uppgifter granskas.
 
Har ni tänkt på att kranvatten?
Xprez
40 rubriker, 137 svar
Medlem
Halmstad
@svm s. 24/10 -11
Nu är jag godkänd och nöjd
vargbroder
1 rubriker, 3 svar
Medlem
Umeå
@svm s. 14/12 -09
jag har blivit medlem för ganska länge sedan nu men fortfarande inte blivit godkänd. varför dröjer det?
Hoogard
682 rubriker, 15449 svar
Medlem
Mölndal
@svm s. 9/9 -02
vargbroder skrev 23:18, 30/11 -11 jag har blivit medlem för ganska länge sedan nu men fortfarande inte blivit godkänd. varför dröjer det?

Dett är förmodligen mitt fel. Jag ser att du har betalat men jag verkar inte ha bockat av dig av någon anledning.


Ber om ursäkt för detta.

Du är nu markerad som betalad, och jag kollar på dina uppgifter efter helgen.


mvh

Hoogard
 
Har ni tänkt på att kranvatten?
Uppdaterad: 07:29:20, 2/12 -11
Fluffgummifat
10 rubriker, 44 svar
Medlem
Lund
@svm s. 27/4 -09
Är i behov av att få mina uppgifter godkända tills den 10:e dec, då min auktion går ut då. Tack så mycket!
 
Hjälp mig att komplettera min draksamling ;)
tulley
1 rubriker, 3 svar
Medlem
Tjörnarp
@svm s. 15/9 -04
Tjo! Jag har inte heller blivit godkänd och det var ungefär lite över 1 vecka sen jag betalade in om jag minns rätt. Roliga är dock att jag i torsdag kom åt torget och kunde va inne på auktioner och bjuda på kort etc men sen dagen efter så kunde jag inte göra det mer? Väldans wierd:D Men vill gärna bli godkänd så snabbt som möjligt=)


Daqqer
84 rubriker, 522 svar
Medlem
Borlänge
@svm s. 12/6 -04
Jag har också betalat in för över en vecka sedan. Är dock inte folkbokförd i Gbg än, kan det ställa till nåt? Adressen som står på min sida stämmer.
Hoogard
682 rubriker, 15449 svar
Medlem
Mölndal
@svm s. 9/9 -02
Daqqer skrev 19:12, 7/12 -11 Jag har också betalat in för över en vecka sedan. Är dock inte folkbokförd i Gbg än, kan det ställa till nåt? Adressen som står på min sida stämmer.

Nej vi kollar bara om adressen finns på riktigt, inte om du är folkbokförd på den.
 
Har ni tänkt på att kranvatten?
Uppdaterad: 09:07:07, 19/12 -11
tallen
3 rubriker, 5 svar
Medlem
Bureå
@svm s. 10/11 -11
jag har varit med minst en månad nu & kan fortfarande inte bjuda på några auktioner :/
Hoogard
682 rubriker, 15449 svar
Medlem
Mölndal
@svm s. 9/9 -02
tallen skrev 16:24, 8/12 -11 jag har varit med minst en månad nu & kan fortfarande inte bjuda på några auktioner

Snart en månad

Men du ska vara godkänd vad jag kan se. har du fortfarande problem?
 
Har ni tänkt på att kranvatten?


BYT BORD TILL