Sveriges största community för Magic: The Gathering
0
FORUMET Start | Forumnytt | Sök | Regler | Privata bord  
Senast läst: 09:18:19, 8/11 -25. Läst 2943 gånger.
Drakmester
33 rubriker, 157 svar
Medlem
Skellefteå
@svm s. 29/3 -10
Jund-extended 16:00:14, 2/4 -11
 
Har funderingar på att bygga ihop en liten mysigt Jund-lek i Extended men har inte full koll på vilka kort jag bör spela. Satt ihop en grundlista här, men skulle behöva mer kritik. Framförallt brädan behöver ses över (lagt till lite kort som passar men som är sub-optade bara för att fylla ut den)

Jund

Extended / Turneringsspel

Av: Drakmester
15:58, 2/4 -11

Drakmester kommenterar:
Tanken är en turneringslek i Extended med lite klassiskt Jund-tema. Vet inte hur bra listan är dock. Brädan har jag ingen koll på alls
Kategori: Turneringsspel
Format: ExtendedStorlek: 60 kort
Färger:
Exportera till Magic Online
Skriv ut 634:-
Manakurva Färgfördelning Guldfiska! [lek]77765[/lek]
Köp leken! Proxa leken!

 
"I don't do tactics. I don't do guard duty. I do damage. Take it or leave it"
kallenilsson
18 rubriker, 257 svar
Medlem
Karlstad
@svm s. 6/2 -10
BANNAD
Från: att skapa nya bizzar och bjuda på auktioner
Sedan: 2014-09-06
T.o.m: 2114-10-06

ta ut Broodmate Dragon och Predator Dragon för Demigod of Revenge elr vad den heter. Inquisition of Kozilek rycker inte Day of judgement så spela Thoughtseize istället
unfhampus
79 rubriker, 2079 svar
Medlem
Lessebo
@svm s. 22/9 -10
Fauna Shaman Funkar väll med Demigod of Revenge ?
1 Rootbound Crag skulle väll du kunna klämma in också för mana balans för Forest och Mountain
 
┐(´д`)┌
"Jag kommer aldrig äga en Baneslayer. Jag skulle Doom Blade min egna Baneslayer. Den skulle till och med vara värd att lägga day of Judgment bara för Baneslayer Angel. Vill man ta död på en Baneslayer Angel så ger man mig kontrollen över den så dör den första rundan. Så mycket gilar jag Baneslayer Angel"
Under ett skypesamtal med polare efter att någon försöker bli av med Sina ängel-J*vlar gång på gång när jag bizade med Han/Hon

I Think I Heard daz Polizzz
Team Hollowdakrness :P
Kelvandil
449 rubriker, 12408 svar
Moderator
Redax
Hedersmedlem
Extendedkungen 2011
Före MBS såg Jundlekarna ut typ så här, efter MBS har Jund mer eller mindre försvunnit.
 
Your opponent always sideboards wrong. He also does not test enough. Also, someone's opponent is you. - Zvi Mowshowitz
Vissa av oss lutar mer åt despot och andra mer åt upplyst. I snitt är vi perfekta. - Priceguy om moderatorerna. That is not very Dimir of you.
Don't worry, Serra Angel!
Sajkobeer
254 rubriker, 3671 svar
Redax
Moderator
Hedersmedlem
@svm s. 16/11 -01
Känns instinktivt som att du har för lite land och alldeles för många sexdrops i leken. Minst 25 land!

Brädkort är Anathemancer, Kitchen Finks, Deglamer, Natures Claim etc..
Kelvandil
449 rubriker, 12408 svar
Moderator
Redax
Hedersmedlem
Extendedkungen 2011
Den här leken har tydligen gått rätt så bra online.
 
Your opponent always sideboards wrong. He also does not test enough. Also, someone's opponent is you. - Zvi Mowshowitz
Vissa av oss lutar mer åt despot och andra mer åt upplyst. I snitt är vi perfekta. - Priceguy om moderatorerna. That is not very Dimir of you.
Don't worry, Serra Angel!


BYT BORD TILL