Sveriges största community för Magic: The Gathering
0
FORUMET Start | Forumnytt | Sök | Regler | Privata bord  
Senast läst: 10:17:53, 8/7 -26. Läst 2704 gånger.
vincent_91
44 rubriker, 244 svar
Medlem
Stockholm
@svm s. 29/10 -04
Spela spells innan combat damge delas ut? 20:25:42, 8/8 -10
 
Jag läste lite på MWS om allt detta, men sen kom jag på att det vart ju nya regler för ett tag sen.

Jag har två frågor:

vad ändrades i de nya reglerna? Jag vet att t.ex. mogg fanatic inte kunde göra sin grej efter att ha blivit blockad/blockat.. så combat damge hamnar inte på stacken längre?'

Sen har jag en till fråga. Säg att jag har en Kiln Fiend i spel och motståndaren en Savannah Lions. Jag är i declare attacker step och attackerar. Motståndaren väljer att inte blocka min Fiend. Kan jag då, innan Kiln Fiend gör sin damage på motståndaren, kasta en Lightning Bolt i huvudet på motståndaren så att Kiln Fiend får bli en 4/2 och således göra fyra skada på motståndaren?
parad0x
110 rubriker, 3470 svar
Medlem
Stora mellösa
@svm s. 30/10 -06
Det som ändrades var att combat damage inte går på stacken lägre. Så du kan tex inte lägga skada på stacken och studsa upp gubben på handen längre.

Ja du kan spela spells efter declare blockers och innan combat damage.
 
"Sir, we are surrounded!"
"Good, then we can attack in any direction."

Är du Chalmerist? Gå med i mitt Chalmersbord.
tgd
101 rubriker, 3680 svar
Medlem
@svm s. 21/7 -07
(parad0x har rätt, vill förtydliga)
1. Skada går inte på stacken (varken combat dmg/direct dmg som Lightning Bolt). Du kan blocka med djur som Mogg Fanatic och innan combat damage utdelas, i declare blockers step (du väljer vilka djur som blockar direkt du går in i det step'et), välja att offra sagda djur för dess ability.

2. Declare Attackers Step, Declare Blockers Step, Combat Damage Step. När man går in i DAS & DBS så väljs attackers/blockers det första som händer. Innan man går in i nästa step kan spells och abilities spelas, som är instants/har flash.
Du kan göra precis som du beskriver med dn Kiln Fiend.
 
HERPHURRDERP
Uppdaterad: 00:43:33, 9/8 -10
vincent_91
44 rubriker, 244 svar
Medlem
Stockholm
@svm s. 29/10 -04
Men i fallet med mogg fanatic igen då

om motståndaren attackerar med en Craw Wurm, kan jag då blocka den med min Mogg Fanatic, sedan sacca den och döda motståndarens Priest of Titania - döda alven, men ändå lyckas undvika 6 dmg, eller går Wurmens skada igenom?
Cartago
201 rubriker, 2908 svar
Judge L2
Huddinge
@svm s. 28/2 -08
Wurmens skada går inte igenom. En blockad varelse gör ingen skada i spelaren oavsett om gubben som blockade är kvar eller ej (undantag om den blockade varelsen har trample).
 
Turneringsansvarig på Dragon's Lair.
Gatewayansvarig på Dragon's Lair.
Vill ni se aktuella turneringar på DL: Kolla min press.
Jag säljer displayer med commons och uncommons för 150-200 kr/st.
vincent_91
44 rubriker, 244 svar
Medlem
Stockholm
@svm s. 29/10 -04
Sista frågan då, om jag förstått rätt så bör det vara på detta viset. Jag har en Steppe Lynx och en Arid Mesa ute. Jag attackerar med min 0/1 Lynx och motståndaren blockar med en Savannah Lions. Jag väljer att Fetcha ett land och min - min Lynx blir en 2/3 och Lejonen dör, eller hur?
parad0x
110 rubriker, 3470 svar
Medlem
Stora mellösa
@svm s. 30/10 -06
Japp. Det är rätt uppfattat.
 
I snitt är vi perfekta

Är du Chalmerist? Gå med i mitt Chalmersbord.
tgd
101 rubriker, 3680 svar
Medlem
@svm s. 21/7 -07
vincent_91 skrev 19:51, 13/12 -10 Men i fallet med mogg fanatic igen då

om motståndaren attackerar med en Craw Wurm, kan jag då blocka den med min Mogg Fanatic, sedan sacca den och döda motståndarens Priest of Titania - döda alven, men ändå lyckas undvika 6 dmg, eller går Wurmens skada igenom?

Attackfas:
Anfallsstep.
Anfallande killar väljs.
Blockstep.
Blockare väljs.
-sista chansen att spela spells och abilities innan skadan görs-
Skada utdelas och djur dör om de tar nog med skada (skadan kan inte svaras på).
Slutet av attackfas. (sista chansen att spela spells innan nästa mainphase där sorceries får spelas)

Second mainphase.
 
"svartingar är onda" -Skuggvarg
Sökes: Mox Jet, Black Lotus & The Tabernacle at Pendrell Vale. Internmaila för att sälja din/-a.
vincent_91
44 rubriker, 244 svar
Medlem
Stockholm
@svm s. 29/10 -04
cool, tack

Simonnice presenterar ett smakprov från sin guldvippade auktion Fina bilder för låga startpriser och trend-pris på BO

Skaffa VIP Guld till din auktion för att få chansen att visa upp din auktion här

Growing Rites of Itlimoc (EX) 30:- Buyout: 50:-

Mirage Mirror (Foil) 20:- Buyout: 40:-

Throne of the God-Pharaoh (EX) 25:- Buyout: 50:-

Windfall 20:- Buyout: 40:-

Panharmonicon 25:- Buyout: 50:-

Elemental Bond 23:- Buyout: 45:-

Boromir, Warden of the Tower (EX) 36:- Buyout: 45:-

Aurelia, the Law Above 10:- Buyout: 20:-

Dihada, Binder of Wills (EX) 60:- Buyout: 120:-

Amzu, Swarm's Hunger 50:- Buyout: 100:-


BYT BORD TILL