Sveriges största community för Magic: The Gathering
0
FORUMET Start | Forumnytt | Sök | Regler | Privata bord  
Senast läst: 10:26:38, 12/3 -26. Läst 3086 gånger.
Jedit
62 rubriker, 319 svar
Medlem
@svm s. 10/2 -08
BANNAD
Från: att skapa nya bizzar och bjuda på auktioner
Sedan: 2017-11-26
T.o.m: 2117-12-26

lära ut 12:55:57, 7/6 -09
 
jag har varit med om att få frågan vad är magic och vad de går ut på.
skulle vilja veta hur man lättast förklarar de.
curryboy
241 rubriker, 1695 svar
Medlem
Västerås
@svm s. 8/3 -06
Magic: The Gathering
Från Wikipedia
(Omdirigerad från Magic The Gathering)
Hoppa till: navigering, sök
Magic spelas

Magic: The Gathering (ofta kallat Magic, MTG eller helt enkelt Magickort) är ett samlarkortspel skapat av Richard Garfield och introducerat av företaget Wizards of the Coast, vilket senare köptes av Hasbro. Magic var det första spelet i genren och frodas fortfarande, med uppskattningsvis sex miljoner spelare i sjuttio länder.[källa behövs] Magic kan spelas av två eller flera spelare där varje spelare använder en lek av tryckta kort eller genom det internet-baserade Magic: The Gathering Online på en dator. Nya kortuppsättningar publiceras ibland och införlivas med spelet.

Varje spelomgång representerar en strid mellan mäktiga trollkarlar som använder magiska trollformler, föremål och varelser representerat av de individuella korten för att besegra sin motståndare. Trots att originalkonceptet hämtar mycket från traditionella fantasy-rollspel såsom Dungeons & Dragons har Magic lite gemensamt med penna-och-papper-spelen. Magic är istället mer likt bridge eller poker, men med betydligt fler kort och mer komplexa regler än andra kortspel.

Spelets populäritet världen över har gett upphov till ett organiserat turneringssystem och en community av professionella Magicspelare, såväl som en andrahandsmarknad av Magickort. Magickort kan vara värdefulla på grund av hur sällsynta de är kombinerat med efterfrågan hos spelarna.
Innehåll
[göm]

* 1 Historia
* 2 Om spelet
* 3 Spelets uppbyggnad
o 3.1 Korttyper
o 3.2 Färger
+ 3.2.1 Vit
+ 3.2.2 Blå
+ 3.2.3 Svart
+ 3.2.4 Röd
+ 3.2.5 Grön
+ 3.2.6 Övriga
* 4 Spelregler
o 4.1 Spelkort
+ 4.1.1 Power Nine
* 5 Externa länkar

Historia [redigera]

Peter Adkinson (dåvarande VD av Wizards of the Coast) träffade Richard Garfield första gången för att diskutera Garfields nya spel RoboRally. Adkinson var inte särskilt entusiastisk över spelet, då brädspel är dyra att tillverka och svåra att marknadsföra. Han uppskattade dock Garfields idéer och nämnde att han sökte efter ett litet, snabbt spel som kunde spelas under pauserna som ofta uppstår under spelkonvent. Garfield återkom senare med en prototyp han hade arbetat med lite då och då de senaste åren under namnet Mana Clash. Adkinson såg omedelbart spelets potential och gick med på att tillverka det.

Rollspelare var tidiga entusiaster av Magic, men spelet fick mycket större slagkraft hos stategispelare. Magics framgång på marknaden skapade en explosion av samlarkortspel i mitten på nittiotalet där många betraktades som sämre kopior, (och sålde därefter) medan andra betraktades som likvärdiga i kvalité och popularitet som Magic.

1996 etablerade Wizards of the Coast en så kallad "Pro Tour", en serie av turneringar där spelare kan tävla om priser upp mot 40000 dollar för en enstaka tvådagars turnering. Sanktionerade genom Duelists' Convocation International, (eller DCI) har dessa turneringar ett visst prestigevärde hos spelarna. Systemet liknar det som används i flera populära sporter, till exempel golf eller tennis. Företaget publicerar de bättre spelarna som vinner oftare, och skapar på så sätt "stjärnor"; dessa spelare inspirerar och motiverar andra.

2002 släpptes en officiell online-version av spelet. Trots att inofficiella metoder att spela spelet fanns online tidigare, blev Magic: The gathering Online snabbt en framgång för företaget genom en blandning av det inbyggda regelsystemet och det faktum att människor enkelt kunde hitta en motståndare vid vilken tid som helst på dygnet.

Om spelet [redigera]
Ett typiskt upplägg för en spelares kort vid spel

Spelet som utspelar sig i bland annat fantasivärlden Dominaria simulerar dueller mellan två eller flera magiker som med hjälp av sina besvärjelser försöker ta livet av varandra. Magic spelas av två eller flera spelare som har varsin lek. Leken innehåller bland annat de besvärjelsekort som används i kampen mot den andre magikern. Rent praktiskt går dock spelet till på så vis att spelarna sitter vid ett bord med varsin kortlek som de själva satt ihop, och försöker reducera motståndarens livspoäng till noll.

Ett samlarkortspel som Magic är förutom ett spel även ett samlande på kort (ungefär som äldre tiders samlarbilder). Varje spelare har alltså sin egen samling som han bygger olika lekar med. Kort från de tidigare upplagorna kan vara mycket värdefulla och säljs för hundratals dollar. I originalreglerna fanns ett moment av hasardspel kallat "Ante" där vinnaren fick ett av motståndarens kort. Det togs dock bort i mitten på 90-talet på grund av spellagar i vissa amerikanska delstater.

Det finns även ett svenskt community/butik http://www.svenskamagic.com, där man kan köpa och sälja kort med personer eller butiken. Man kan även lägga in sina lekar och be om råd etc.

Spelets uppbyggnad [redigera]

Många kort ändrar de skrivna reglerna, när detta händer har alltid kortets text förtur över regeltexten.

Korttyper [redigera]

Det finns olika sorters kort som alla behövs i större eller mindre utsträckning i en vinnande lek. Grundtyperna är:

Land
Grundläggande kort som producerar mana vilket krävs för att spela nästan alla andra kort, enda undantagen är andra land och ett fåtal kort som kostar noll mana. Grundländerna är kopplade till varsin färg.
Varelser (Creatures)
Varelser som trollkarlen frammanar för att anfalla motståndaren.
Besvärjelser (Sorceries/Instants)
Engångsbesvärjelser som skadar motståndaren eller hjälper trollkarlen och hans varelser temporärt.
Förtrollningar (Enchantments)
Förtrollningars effekter påverkar spelet tills de förstörs.
Artefakter (Artifacts)
Kraftfulla artefakter som trollkarlen hittat.
Planvandrare (Planewalkers)
Avatar av planvandrare. Det är i princip en spelare under din kontroll.

Färger [redigera]

Det finns fem färger i Magic. Varje färg symboliserar elementen samt liv och död. Genom att använda mana, den magiska kraften som genomsyrar länderna, av en viss sort så kan spelaren kasta de formler han vill.

Vit [redigera]

* Hänger ihop med liv. Vit mana är vanligast på slätterna ("Plains")
* Tema: Deras formler är mycket skyddsformler, och de har läkare, präster, och liknande. Även många mytologiska varelser såsom enhörningar, gripar och Änglar.

Vits vanligaste taktik går ut på att anfalla ofta med små varelser, men kan också vinna genom att bara skydda sig.

Blå [redigera]

* Hänger ihop med elementen luft och vatten. Blå mana kommer främst ur öar ("Island")
* Tema: Luft- och vattenformler, även temat "magi" som sådant. De har många formler som stoppar eller förändrar andra formler. Varelser från blått är oftast vatten- eller luftvarelser såsom fåglar, sjöjungfrur och liknande, eller trollkarlar.

Blås vanligaste taktik går ut på att förutse allt motståndaren gör men kan också vinna genom att förinta motståndarens kortlek. Blå anses ofta svårast att spela.

Svart [redigera]

* Hör ihop med döden. Svart mana mynnar ur träsk ("Swamp")
* Tema: Döden, korruption, galenskap, vandöda. Deras formler kan föra tillbaka de döda till livet, skrämma ihjäl andra varelser, få motspelaren att bli galen med mera.

Svarts vanligaste taktik går ut på att offra/skada sådant du har, till exempel varelser, artefakter och sitt eget liv.

Röd [redigera]

* Hänger ihop med elementen eld och jord. Röd mana kommer främst från berg ("Mountain")
* Tema: Eld, berg, svartblod (orcher och vättar), och drakar. Deras formler är oftast ganska simpla till sin natur, få en blixt att slå ner i motspelaren eller åkalla en vildsint vätte. Röds vanligaste taktik... röd har förresten ingen taktik, de vill bara göra vad som känns bäst för stunden, vilket oftast inte känns bäst för deras fiender.

Grön [redigera]

* Hör ihop med elementet jord. Grön mana kommer ur skogarna ("Forest")
* Tema: Naturen, jorden, till viss del livet, och varelser. Deras formler handlar i väldigt stor mån om att åkalla eller förändra varelser såsom alver och djur. De har även bäst kontakt med världen, och som så har de störst tillgång till mana. De har varelser som om man tappar dem så får man mana, så som Llanowar Elves. Gröna har också walls (murar) som skyddar, så som Wall of Wood.

Gröns vanligaste taktik är att väcka liv i stora monster (som till exempel Skyshroud Behemoth) och krossa allt som kommer i vägen. Grön anses vara lättast att spela.

Övriga [redigera]

* Det finns Artifact Creatures som till exempel Titanium Golem. De kan man betala med vilken mana som helst.
* Det finns flerfärgs (Multi-Color) kort, där behövs det två eller flera olika sorters mana. Exempel: Szadek, Lord of Secrets.
* Det finns skämtkort i två specialutgåvor. Dessa kort är dock inte tillåtna i tävlingssammanhang. Exempel: Cardboard Carapace, Clay Pigeon.

Spelregler [redigera]

Spelets mål är att få motståndarens liv från 20 till 0. Varje spelare har en kortlek med minst 60 kort och högt fyra kopior, förutom grundländer, mana, som man får hur många som helst av. Det finns ingen maxgräns för hur många kort spelaren få har i lek.

* 1:Startfasen består av tre steg:

a. Upptappningsfasen: här får spelaren tappa upp länder, varelser och artefakter
b. Underhållsteget: här kan spelarna aktivera snabbtrollformel och förmåger.
c. Dra kort steget: här drar spelaren ett kort från sin lek.

* 2: Huvudfasen: här kan du spela ut enbart ett land per runda. Du kan även spela ut varelser, trollformler och snabbtrofromler.

* 3: Stridsfasen: består av fem steg.

a. Början: här kan spelarna aktivera snabbtrollformel och förmåger.
b. Ange anfallare: Bestäm vilka varelser som ska anfalla och tappa dem. Spelare kan även aktivera snabbtrollformer (instants) och förmågor.
c. Ange blockerare: här bestämmer motståndaren om han/hon vill blockera. Om motstånder inte har några varelser att blockera, så får motståndaren ta skadan. Men motståndaren får utse en varelse att blockera med, varelsen blir inte tappad. Spelare kan även aktivera snabbtrollformer (instants) och förmågor.
d. Stidsskadesteget: Moståndaren bestämmer vilken varelse som ska blockera den/de varelse/r som attakerar. Den som har högst attackpoäng förgör de men längre försvarspoäng. Om attackpoängen och försvarspoängen är lika, förgör båda och åker till gravhögen. Om det finns en anfallare som motsåndaren inte kan blockera, så får motståndaren anfallarens attackpoäng minus i liv. Spelare kan även aktivera snabbtrollformer (instants) och förmågor.
e. Slut på striden: här kan spelarna aktivera snabbtrollformel och förmåger.

* 4: Huvudfas: här kan du spela ut enbart ett land per runda. Du kan även spela ut varelser, trollformler och snabbtrofromler.

* 5: Slutfas: består av två steg.

a: Slut på rundan: här kan spelarna aktivera snabbtrollformel och förmåger.
b: Uppstädning: Om du har mer än sju kort på handen så måste du slänga så att du bara har sju kort på handen. Korten slängs i gravhögen. Alla kort med "until end of turn" som spelaren har spelat släng nu i gravhögen. Spelaren säger att han/hon är klar och nu är det moståndarens tur.

Spelkort [redigera]

Det finns nästan 10.000 olika kort i MTG, och de har traditionellt varit indelade i tre raritetskategorier: common, uncommon, rare (vanlig, ovanlig och sällsynt). Under hösten 2008 kommer även en fjärde raritetsnivå kallad "mythical rare" att introduceras.

Power Nine [redigera]

Power Nine ("P9") är en gammal benämning på de nio mest kraftfulla korten som producerats. Några av de traditionella P9-korten anses dock av vissa inte längre hålla måttet för att få vara med i denna exklusiva skara. P9 innehåller även många av de dyraste korten som skapats.

Black Lotus är det dyraste kortet bland P9 korten. Genom den enormt snabba och stora tillgång till mana som Black Lotus ger, har den inte bara blivit dyr utan även restriktad (i stället för fyra exemplar av samma kort får man bara ha ett av varje i sin lek) i Vintage. En Black Lotus kostar mellan 2500 och 12000 kronor beroende på utgåva och skick (de äldre utgåvorna är dyrare).

Black Lotus är dock inte det dyraste kort som tillverkats. Kortet "World Champion 1996" endast ha tillverkats i ett exemplar och gavs till Tom Chanpheng som vann mästerskapen i Magic 1996.

Från wikipedia
Advena
54 rubriker, 965 svar
Medlem
Luleå
@svm s. 16/3 -09
visst, det var mycke info, men inte hur man lättast förklarar hur man gör. Nån som kanske är intresserad, ifall det låter kul, har troligtvis tappat intresset långt före tredje raden av allt dedär hehe ;)
 
"Only the heroic and the mad follow Mountain Goat trails."
...so what does that make me? I do it for a living ;)

Bor du nånstans i närheten av Luleå och vill ha fler att lira med?
Kolla in www.lulemagic.se så ses vi snart! :D
Uppdaterad: 13:47:23, 7/6 -09
Jedit
62 rubriker, 319 svar
Medlem
@svm s. 10/2 -08
BANNAD
Från: att skapa nya bizzar och bjuda på auktioner
Sedan: 2017-11-26
T.o.m: 2117-12-26

ja, de där är inte de lättaste att förklara
Lindeman
44 rubriker, 705 svar
Medlem
Johanneshov
@svm s. 5/3 -05
Jag brukar säga att det är ett samlarkortspel där spelare möts i dueller och ska besegra varandra med hjälp av sina kort som representerar varelser, trollformler och landskap.
Om de fortfarande lyssnar därefter så brukar jag gå in på hur spelet är centrerat runt mana och hur färgpajen fungerar och lite om vad de olika färgerna har för attribut.
 
Lindeman har rätt.
-Priceguy
Fabbe
192 rubriker, 2282 svar
Admin
Molde
@svm s. 19/10 -01
Visa med två enkla(!) decks är min melodi.
 
Lägret var fullt med massor med kulturella ungdomar. Både jag och Kalle trivdes.
Björn, mitten av 90-talet
Advena
54 rubriker, 965 svar
Medlem
Luleå
@svm s. 16/3 -09
Jag håller med Lindeman ("Lindeman har rätt" indeed, hihi). Man får ta basics först, och sen gå djupare om personen fortfarande är intresserad. Sen om personen är det så är de ju ypperligt att dra fram två lekar och visa, som Fabbe sa :)
 
"Only the heroic and the mad follow Mountain Goat trails."
...so what does that make me? I do it for a living ;)

Bor du nånstans i närheten av Luleå och vill ha fler att lira med?
Kolla in www.lulemagic.se så ses vi snart! :D
Uppdaterad: 15:37:37, 7/6 -09
Apefar
80 rubriker, 917 svar
Medlem
Växjö
@svm s. 4/10 -02
Säg bara inte som Wizards gör att "You are a Planeswalker" - en av de mest kraftfulla varelserna i multiversum. En odödlig trollkarl som vandrar mellan oändligt antal planes med en hel arsenal av magiska spells att skjuta på andra planeswalkers du möter i dueller osv osv.

My God. Det är ett kortspel med snordyra pappbitar... En hobbygrej.
Advena
54 rubriker, 965 svar
Medlem
Luleå
@svm s. 16/3 -09
hahaha, bra sagt. håller helt med dig xD
 
"Only the heroic and the mad follow Mountain Goat trails."
...so what does that make me? I do it for a living ;)

Bor du nånstans i närheten av Luleå och vill ha fler att lira med?
Kolla in www.lulemagic.se så ses vi snart! :D
Säär
92 rubriker, 1809 svar
Medlem
@svm s. 28/5 -02
Jag brukar säga att det är som att blanda schack med frimärksamlande och en gnutta tur.
 
The Thran
The Brothers' War
The Gathering Dark
Overprotective Golem

Tycker du om Vintage och bor i Skåne?
Nu har vi ett eget bord!
Maila mig för en inbjudan.
Jedit
62 rubriker, 319 svar
Medlem
@svm s. 10/2 -08
BANNAD
Från: att skapa nya bizzar och bjuda på auktioner
Sedan: 2017-11-26
T.o.m: 2117-12-26

Säär skrev 22:12, 7/6 -09 Jag brukar säga att det är som att blanda schack med frimärksamlande och en gnutta tur.

haha, min morsa beskriv de som schack också:)

Tack för alla svar.
Lindeman
44 rubriker, 705 svar
Medlem
Johanneshov
@svm s. 5/3 -05
Efter de senaste regeluppdateringarna så kanske det är mer rimligt att jämföra det med Fia med knuff.
 
Lindeman har rätt.
-Priceguy
Jedit
62 rubriker, 319 svar
Medlem
@svm s. 10/2 -08
BANNAD
Från: att skapa nya bizzar och bjuda på auktioner
Sedan: 2017-11-26
T.o.m: 2117-12-26

Lindeman skrev 02:55, 11/6 -09 Efter de senaste regeluppdateringarna så kanske det är mer rimligt att jämföra det med Fia med knuff.

varför då?(vad är dom senaste regeluppdateringarna)
Säär
92 rubriker, 1809 svar
Medlem
@svm s. 28/5 -02
Snälla gör inte detta till en M10 regeltråd, finns redan tillräckligt med sådana. Jedit, sök lite på forumet eller kolla senaste nyheterna på startsidan så hittar du massa info om vilka regeländringar som komma skall.
 
The Thran
The Brothers' War
The Gathering Dark
Overprotective Golem

Tycker du om Vintage och bor i Skåne?
Nu har vi ett eget bord!
Maila mig för en inbjudan.


BYT BORD TILL