Sveriges största community för Magic: The Gathering
0
FORUMET Start | Forumnytt | Sök | Regler | Privata bord  
Senast läst: 08:59:52, 17/1 -26. Läst 1046 gånger.
Phendrana
7 rubriker, 19 svar
Medlem
Arlöv
@svm s. 15/2 -09
Fråga om Elvish Piper 13:12:46, 10/5 -09
 
Om man, med Elvish Piper abilityn, spelar ut en varelse, kan den bli kontrad (med "counter target spell/creaturespell") eller räknas det bara som ability?

Och kan man spela t.ex. Blastoderm med Elvish Piper (eller annan varelse som har shroud)?
Quadman
86 rubriker, 5026 svar
Judge L1
Simrishamn
@svm s. 22/12 -04
Om abilityn resolvar lägger man bara in ett creature card från hand in i spel. Det räknas då aldrig som en spell.
För att kontra activated abilities som den på elvish piper kan man använda Stifle eller Trickbind. Men gör man detta kommer inget creature card att gå i graven utan stanna i handen (och man behöver aldrig visa upp något kort heller för den delen).

Ja man kan göra det, Elvish Piper försöker inte targeta Blastoderm. Och även om den gjorde det så hjälper shroud föga när kortet ligger på hand, shroud gäller bara när kortet är en creature (dvs när den är i spel/on the battlefield)

mvh

Quadman
 
SBE -> Triggered abilities på stacken -> Prioritet

"You know what they say: once you go black, you start splashing for white.
...ya'know for Vindicates and what not."
-Reuben Bresler
Uppdaterad: 13:30:02, 10/5 -09
MasterGunnar
7 rubriker, 449 svar
Medlem
Gävle
@svm s. 6/12 -06
Det räknas som en Activated ability och kan inte kontras med ex. Cancel eller Remove Soul.

Det går bra att välja Blastoderm eller en annan varelse med Shroud med abilityn, shroud gäller endast när varelsen är i spel, inte när du har kortet på handen (eller ligger i graveyarden).

Edit: the Quadmeister hann visst före mig :)
Uppdaterad: 13:23:31, 10/5 -09
Phendrana
7 rubriker, 19 svar
Medlem
Arlöv
@svm s. 15/2 -09
Tack för det snabba svaret!

(Det går bra att låsa)


BYT BORD TILL