Magic the Gathering
Magic the Gathering28710 medlemmar 1073 inloggade

Användare:

Lösenord:


Bli medlem
Glömt lösenord?

Sök SvenskaMagic
Sök kort:

Sök medlem:

Sök stad:
Sök forumet:

Sök regelterm:

Sök lek:
TURNERINGAR Alla turneringar | FNM | PT, GP, PTQ & GPT | SM! | Ranking  

FNM

Vad är FNM?
DCI har lagt till ett utlottningspris till Friday Night Magic-programmet. FNM ger spelare i ett ökande antal städer möjligheten att spela (nästan) varje vecka, och samtidigt ha chans på speciella foilkort. FNM är utformat för en avslappnad spelstil som är tillgänglig även för de som inte är vana vid turneringar. Till exempel:
* FNM påverkar spelares ranking betydligt mindre än de flesta turneringar;
* man kan få priskort även om man inte placerar sig högt; och
* domarnas främsta uppgift är att lära spelarna hur reglerna fungerar.

För att underlätta deltagande kan FNM-turneringar endast vara Standard Constructed, Sealed Deck eller Booster Draft. Genom att hålla sig till dessa format är det lättare för nya spelare att delta, och man behöver bara komma ihåg tre saker: Ta med din Standard-lek; kom ihåg var turneringen är, och när den börjar.

Butiker världen över anordnar FNM-turneringar nästan varje vecka. Kolla in listan över butiker som anordnar FNM-turneringar för att hitta en nära dig, och kontakta butiken för att ta reda på datum och starttider. Om du har frågor, kontakta cartago.


PS. Glöm inte att spana in FNM-reglerna och FNM-vinstkorten!

Kommande FNM

LOKALA TURNERINGAR
FNM Skövde [Modern]
Skövde, Fre 26/5
FNM Karlshamn på Brädspelscafet [Modern]
Karlshamn, Fre 26/5
FNM Skövde [Booster Draft]
Skövde, Fre 2/6
FNM Karlshamn på Brädspelscafet [Booster Draft]
Karlshamn, Fre 2/6
FNM (Modern + Draft) [Modern]
Stockholm, Ons 7/6
FNM Skövde [Modern]
Skövde, Fre 9/6
FNM Karlshamn på Brädspelscafet [Standard]
Karlshamn, Fre 9/6
FNM (Standard + Draft) [Standard]
Stockholm, Ons 14/6
FNM Karlshamn på Brädspelscafet [Modern]
Karlshamn, Fre 16/6
FNM Skövde [Booster Draft]
Skövde, Fre 16/6
FNM (Standard + Draft) [Standard]
Stockholm, Ons 21/6
FNM Skövde [Standard]
Skövde, Fre 23/6
FNM (Standard + Draft) [Legacy]
Stockholm, Ons 28/6
FNM Karlshamn på Brädspelscafet [Modern]
Karlshamn, Fre 30/6
FNM Skövde [Modern]
Skövde, Fre 30/6

Avslutade FNM

LOKALA TURNERINGAR
Coolcard FNM Sealed [Sealed Deck]
Karlstad, Fre 31/3
FNM [Booster Draft]
Skövde, Fre 31/3
Friday Night Magic (Legacy + Draft) [Legacy]
Stockholm, Fre 31/3
Friday Night Magic - Tiny Leaders [Tiny Leaders]
Kalmar, Fre 31/3
FNM Draft på IUVO Gaming [Booster Draft]
Norrköping, Fre 31/3
Friday Night Magic (Modern + Draft) [Modern]
Stockholm, Fre 7/4
FNM Skövde [Standard]
Skövde, Fre 7/4
FNM Modern på IUVO Gaming [Modern]
Norrköping, Fre 7/4
Coolcard FNM Standard [Standard]
Karlstad, Fre 7/4
FNM Modern på IUVO Gaming [Modern]
Norrköping, Fre 14/4
Friday Night Magic (Standard + Draft) [Standard]
Stockholm, Fre 14/4
FNM Skövde [Modern]
Skövde, Fre 14/4
Gothcon: BIG FNM! [Standard]
Göteborg, Fre 14/4
Coolcard FNM Modern [Modern]
Karlstad, Fre 21/4
FNM Skövde - CHAOS DRAFT [Booster Draft]
Skövde, Fre 21/4
Friday Night Magic (Standard + Draft) [Standard]
Stockholm, Fre 21/4
Coolcard FNM Releasesealed Amonkhet [Sealed Deck]
Karlstad, Fre 28/4
FNM Skövde [Booster Draft]
Skövde, Fre 28/4
FNM Draft på IUVO Gaming [Booster Draft]
Norrköping, Fre 28/4
Friday Night Magic (Legacy + Draft) [Legacy]
Stockholm, Fre 28/4
FNM Skövde [Booster Draft]
Skövde, Fre 5/5
FNM Skövde [Modern]
Skövde, Fre 12/5
FNM Karlshamn på Brädspelscafet [EDH / Commander]
Karlshamn, Fre 12/5
FNM Skövde [Booster Draft]
Skövde, Fre 19/5
FNM Karlshamn på Brädspelscafet [Standard]
Karlshamn, Fre 19/5

FNM-regler

* De som kommer på 1:a och 2:a plats får varsitt FNM-foil.
* Utlottningspris -- Organisatören lottar ut de återstående två FNM-foilsen bland de som inte kom på 1:a eller 2:a plats.
* För att en tävling ska räknas som FNM måste den ha minst 8 deltagare.
* Om färre än 8 spelare deltar räknas ingen ranking på tävlingen, och butiken måste skicka tillbaka FNM-foilsen.
* FNM-turneringar är har alltid k-värde 8, och Rules Enforcement Level (REL) 1.
* Butiker måste inte ha FNM varje vecka, så kontakta butiken i förväg för att vara säker på att det är FNM den dagen du har tänkt komma.
* Alla 4 FNM-foils måste delas ut till spelare.

 

FNM-vinstkort

2017
Jan: Noose Constrictor
Feb: Fortune's Favor
Mar: Incendiary Flow
Apr: Servo Exhibition
May: Unlicensed Disintegration
Jun: Aether Hub

2016
Jan: Nissa's Pilgrimage
Feb: Clash of Wills
Mar: Smash to Smithereens
Apr: Blighted Fen
May: Goblin Warchief
Jun: Sylvan Scrying
Jul: Spatial Contortion
Aug: Crumbling Vestige
Sep: Flaying Tendrils
Oct: Rise from the Tides
Nov: Fiery Temper
Dec: Call the Bloodline

2015
Jan: Frenzied Goblin
Feb: Disdainful Stroke
Mar: Hordeling Outburst
Apr: Suspension Field
May: Abzan Beastmaster
Jun: Frost Walker
Jul: Path to Exile
Aug: Serum Visions
Sep: Orator of Ojutai
Oct: Ultimate Price
Nov: Roast
Dec: Anticipate

2014
Jan: Warleader's Helix
Feb: Elvish Mystic
Mar: Banisher Priest
Apr: Encroaching Wastes
May: Tormented Hero
Jun: Dissolve
Jul: Magma Spray
Aug: Bile Blight
Sep: Banishing Light
Oct: Fanatic of Xenagos
Nov: Brain Maggot
Dec: Stoke the Flames

2013
Jan: Searing Spear
Feb: Reliquary Tower
Mar: Farseek
Apr: Call of the Conclave
May: Judge's Familiar
Jun: Izzet Charm
Jul: Rakdos Cackler
Aug: Dimir Charm
Sep: Experiment One
Oct: Ghor-Clan Rampager
Nov: Grisly Salvage
Dec: Sin Collector

2012
Jan: Glistener Elf
Feb: Despise
Mar: Tectonic Edge
Apr: Dismember
May: Ancient Grudge
Jun: Acidic Slime
Jul: Forbidden Alchemy
Aug: Avacyn's Pilgrim
Sep: Lingering Souls
Oct: Evolving Wilds
Nov: Pillar of Flame
Dec: Gitaxian Probe

2011
Jan: Everflowing Chalice
Feb: Spellstutter Sprite
Mar: Wall of Omens
Apr: Artisan of Kozilek
May: Squadron Hawk
Jun: Rhox War Monk
Jul: Jace's Ingenuity
Aug: Cultivate
Sep: Teetering Peaks
Oct: Contagion Clasp
Nov: Go for the Throat
Dec: Savage Lands

2010
Jan: Tidehollow Sculler
Feb: Ghostly Prison
Mar: Ancient Ziggurat
Apr: Bloodbraid Elf
May: Cloudpost
Jun: Elvish Visionary
Jul: Anathemancer
Aug: Krosan Grip
Sep: Qasali Pridemage
Oct: Rift Bolt
Nov: Gatekeeper of Malakir
Dec: Wild Nacatl

2009
Jan: Magma Jet
Feb: Myr Enforcer
Mar: Kitchen Finks
Apr: Merrow Reejerey
May: Wren's Run Vanquisher
Jun: Mulldrifter
Jul: Murderous Redcap
Aug: Lightning Greaves
Sep: Watchwolf
Oct: Browbeat
Nov: Oblivion Ring
Dec: Sakura-Tribe Elder

2008
Jan: Remand
Feb: Tormod's Crypt
Mar: Eternal Witness
Apr: Tendrils of Agony
May: Pendelhaven
Jun: Resurrection
Jul: Wall of Roots
Aug: Desert
Sep: Thirst for Knowledge
Oct: Serrated Arrows
Nov: Isochron Scepter
Dec: Shrapnel Blast

2007
Jan: Firebolt
Feb: Deep Analysis
Mar: Gerrard's Verdict
Apr: Basking Rootwalla
May: Wonder
Jun: Goblin Legionnaire
Jul: Engineered Plague
Aug: Goblin Ringleader
Sep: Wing Shards
Oct: Cabal Coffers
Nov: Roar of the Wurm
Dec: Force Spike

2006
Jan: Elves of Deep Shadow
Feb: Armadillo Cloak
Mar: Terminate
Apr: Lobotomy
May: Goblin Warchief
Jun: Wild Mongrel
Jul: Chainer's Edict
Aug: Circular Logic
Sep: Astral Slide
Oct: Arrogant Wurm
Nov: Life // Death
Dec: Fire // Ice

2005
Jan: Rancor
Feb: Seal of Cleansing
Mar: Flametongue Kavu
Apr: Blastoderm
May: Cabal Therapy
Jun: Fact or Fiction
Jul: Juggernaut
Aug: Circle of Protection: Red
Sep: Kird Ape
Oct: Duress
Nov: Counterspell
Dec: Icy Manipulator

2004
Jan: Willbender
Feb: Slice and Dice
Mar: Silver Knight
Apr: Krosan Warchief
May: Lightning Rift
Jun: Carrion Feeder
Jul: Treetop Village
Aug: Accumulated Knowledge
Sep: Avalanche Riders
Oct: Reanimate
Nov: Mother of Runes
Dec: Brainstorm

2003
Jan: Bottle Gnomes
Feb: Muscle Sliver
Mar: Crystalline Sliver
Mar: Capsize
Apr: Priest of Titania
May: Goblin Bombardment
Jun: Scragnoth
Jul: Disenchant
Aug: Smother
Sep: Whipcorder
Oct: Sparksmith
Nov: Krosan Tusker
Dec: Withered Wretch

2002
Jan: Soltari Priest
Feb: Albino Troll
Mar: Dissipate
Apr: Black Knight
May: Wall of Blossoms
Jun: Fireslinger
Jul: Drain Life
Aug: Aura of Silence
Sep: Forbid
Oct: Spike Feeder
Nov: Mogg Fanatic
Dec: White Knight

2001
Jun: Swords to Plowshares
Jul: Ophidian
Aug: Jackal Pup
Sep: Quirion Ranger
Oct: Carnophage
Nov: Impulse
Dec: Fireblast

2000
Feb: River Boa
Mar: Terror
Apr: Longbow Archer
May: Volcanic Geyser
Jun: Mind Warp
Jul: Shock
Aug: Giant Growth
Sep: Prodigal Sorcerer
Oct: Stone Rain
Nov: Llanowar Elves
Dec: Staunch Defenders
  Slippa reklamen? Bli Guldmedlem!